Ohnisková vzdálenost laserového řezacího stroje s optickými vlákny je důležitá pro řezání kovových materiálů
Kdy je nejlepší čas na úpravu ohniskové vzdálenosti laserového řezacího stroje? Před řezáním a děrováním jakéhokoli plechu je třeba upravit vzdálenost mezi laserovým ohniskem a řezným materiálem. Laserové řezací zařízení má několik ohniskových vzdáleností. Různé polohy zaostření často vedou k různé jemnosti průřezu řezného materiálu. Je velmi důležité přiměřeně upravit ohniskovou vzdálenost vláknového laserového řezacího stroje. Pokud laser řeže tenkou desku, není zaostření opravdu důležité. Pokud laserem řežete tlustší plechy, má výkon a rychlost značný vliv na nečistoty. Obecně platí, že pokud jde o zvedání strusky, prioritou je, zda je tlak vzduchu příliš nízký nebo rychlost příliš nízká. Pokud to nefunguje, stačí upravit frekvenci nebo narovnat optickou dráhu, musíme pochopit několik ohniskových vzdáleností strojů na řezání vláknovým laserem.
Laserový řezací stroj na optické vlákno se třemi ohniskovými vzdálenostmi.
Když je ohnisko řezacího stroje vláknovým laserem v optimální poloze, nejmenší štěrbina a nejvyšší účinnost může dosáhnout nejlepšího řezného efektu. Následují ohniskové vzdálenosti tří typů vláknových laserových řezacích strojů.
Záporná ohnisková vzdálenost.
Záporná ohnisková vzdálenost (řezání je zaměřeno na řezný materiál) se používá hlavně pro řezání silných kovových desek. Řezání tlustých plechů se zápornou ohniskovou vzdáleností vyžaduje větší šířku řezu, což má za následek nedostatečný přívod kyslíku tryskou, což má za následek snížení teploty řezání a relativně drsné řezné plochy, které nejsou vhodné pro vysoce přesné řezání.
Vnitřní negativní ohnisková vzdálenost.
Vnitřní záporná ohnisková vzdálenost (řezné ohnisko je umístěno uvnitř řezného materiálu) se běžně používá v laserových řezacích strojích s optickými vlákny k řezání materiálů, jako je hliník, hliníkové slitiny a nerezová ocel. Podle principu zaostřování je šířka řezu větší než bod řezu na povrchu obrobku. V tomto režimu má laserový řezací stroj s optickými vlákny velký průtok vzduchu, vysokou teplotu a o něco delší dobu řezání a perforace. Proto se tento způsob řezání používá především pro řezání tvrdých materiálů, jako je hliník nebo nerezová ocel.
ohnisková vzdálenost
Ohnisková vzdálenost (řezné ohnisko se nachází na povrchu řezného materiálu) je obvykle metoda umístění ohniska vhodná pro řezání materiálů jako SS41, SPH a SPC. Ohnisko řezání s ohniskovou vzdáleností 0 je blízko povrchu obrobku. Díky rozdílné hladkosti horní a spodní řezné plochy je horní plocha řezu relativně hladká, zatímco spodní plocha je poměrně drsná. Způsob umístění řezného ohniska je třeba určit podle skutečných procesních požadavků na horní a spodní povrchy.
Je velmi důležité určit polohu ohniska vláknového laserového řezacího stroje podle skutečné situace. Pouze přiměřená poloha zaostření může způsobit, že stroj na řezání vláknovým laserem bude pracovat rozumněji.
Vztah ohniska laserového řezacího stroje s optickými vlákny: ohnisko je na povrchu obrobku.
V tomto režimu je hladkost horního a spodního povrchu obrobku odlišná. Obecně řečeno, řezná plocha v blízkosti místa řezu je hladší, zatímco spodní plocha od místa řezu se zdá drsná. V praktických aplikacích by měl být tento režim určen na základě procesních požadavků na horní a spodní povrchy.
Vztah mezi ohniskovými body vláknového laserového řezacího stroje: ohnisko je uvnitř obrobku.
Tato metoda je také známá jako kladná ohnisková vzdálenost. Pokud je obrobek, který potřebujete řezat, nerezová ocel nebo hliníkový plech, obvykle se použije režim, kdy je bod řezu uvnitř obrobku. Jednou nevýhodou tohoto způsobu je však to, že protože ohnisko je daleko od řezné plochy, je šířka řezu relativně větší než šířka řezného bodu na povrchu obrobku. Tento režim zároveň vyžaduje velký řezný proud vzduchu, dostatečnou teplotu a o něco delší doby řezání a propichování. Když tedy zvolíte materiál obrobku, je vyroben převážně z tvrdých materiálů, jako je nerezová ocel nebo hliník.