Před použitím laserového řezacího stroje s kovovými vlákny importujeme připravené výkresy do programu laserového řezacího stroje s kovovými vlákny a poté pomocí sázecího softwaru uspořádáme grafiku na desce tak, aby laserový řezací stroj s kovovými vlákny mohl zpracovávat produkty v dávkách. Přestože je proces sazby velmi krátký, skrývá v sobě mnoho znalostí. Jakým otázkám je třeba věnovat pozornost při nastavování laserového řezacího stroje. Jaké jsou klíčové body uspořádání laserového řezacího stroje.
1. Natavení rohu.
Při zpomalování a řezání hran a rohů tenkých ocelových plátů laser způsobí přehřátí a roztavení hran a rohů. Vytvořte malý poloměr v rohu, abyste udrželi vysokorychlostní řezání laserem a zabránili jevu přehřívání a roztavení ocelového plechu během řezání rohu, čímž se dosáhne dobré kvality řezání, zkrácení doby řezání a zvýšení produktivity.
2. Rozteč dílů.
Obecně platí, že při řezání silných a horkých desek by měla být vzdálenost mezi součástmi velká, protože je značně ovlivněna tvorba tepla tlustých a horkých desek. Při řezání ostrých rohů a malých tvarů je snadné spálit hrany, což má vliv na kvalitu řezu.
3. Nastavení svodového drátu.
V procesu řezání silnějších desek, aby se zajistilo dobré spojení mezi řeznými švy a zabránilo se popálení v počátečním a koncovém bodě, je často v každém z počátečních a koncových bodů řezání nakreslena přechodová čára, nazývaná olovo a ocasní linie, resp. Vedení a ocasní linie jsou důležité pro samotný obrobek. Je k ničemu, proto by měl být uspořádán mimo rozsah obrobku a dávejte pozor, abyste přívody neusazovali na místa, kde není snadné odvádět teplo, jako jsou ostré rohy. Spojení mezi vodicím drátem a štěrbinou by mělo mít co nejvíce kruhový oblouk, aby byl zajištěn hladký chod stroje a zabránilo se popálení způsobenému zastavováním v rohu.
4. Řezání společných hran
Spojte dva nebo více dílů do kombinace a snažte se spojit co nejvíce pravidelných tvarů. Běžné řezání hran může výrazně zkrátit dobu řezání a ušetřit suroviny.
5. Došlo k částečné kolizi.
Aby se maximalizovala efektivita výroby, mnoho laserových řezacích zařízení pracuje nepřetržitě 24 hodin denně a využívá bezobslužná automatická nakládací a vykládací zařízení. Po řezání může dotyk převrácených částí způsobit poškození řezací hlavy, přerušení výroby a značné ztráty. Toto je třeba vzít v úvahu při třídění:
1. Zvolte vhodnou řeznou dráhu, obejděte řeznou oblast a omezte kolize.
2. Zvolte nejlepší trasu řezání, abyste zkrátili dobu řezání.
③ Automaticky nebo ručně kombinovat několik malých dílů s malými spoji. Po odříznutí mohou demontované díly snadno rozpojit malé spoje.
6. Likvidace přebytečných materiálů.
Po řezání dílů je třeba co nejdříve odstranit kosterní zbytky na pracovním stole laserového řezacího zařízení, aby se usnadnily následné operace řezání. U laserového řezacího zařízení bez automatického vypouštěcího zařízení lze kosterní zbytkové materiály rozřezat na malé kousky pro rychlé odstranění. Tím se zabrání zranění obsluhy způsobené manipulací s těžkými a ostrými úlomky.